Bipolarna motnja je vrsta dedne motnje

Bipolarna motnja vam je verjetno povsem poznan izraz, kljub temu pa o njej morda ne veste kaj dosti. Gre za posebno dedno motnjo, a je proces dedovanja praviloma izjemno kompliciran. Pri dedovanju sodeluje veliko genov in vsak zase lahko vsaj malo prispeva k omenjeni motnji.

Raziskave kažejo na to, da je tudi do 18-krat večje tveganje za razpoloženjsko motnjo pri potomcih oseb z bipolarno motnjo. S takšno vrsto motnje pa so povezane spremembe v živčnem sistemu. Seveda zelo veliko lahko prispevajo tudi najrazličnejši dejavniki iz okolja.

Povečana občutljivost za določene stresne dejavnike okolja

Bipolarna motnja se pogosto razume tudi kot povečana občutljivost za določene stresne okoljske dejavnike. Sem na primer prištevamo neurejene razmere, težave doma, v službi, med prijatelji, različne druge stresne situacije. Povečana je med drugim še občutljivost na pomanjkanje spanja.

bipolarna motnja
Bipolarna motnja je povezana s spremembami v živčnem sistemu, veliko pa lahko prispevajo tudi najrazličnejši dejavniki iz okolja.

Simptomi depresije pa se kažejo tako v mislih, na telesu, pri vedenju in pri izražanju čustev. Oseba z bipolarno motnjo misli, da je nevredna, da nima prihodnosti, je slaba, da ni smisla, ni pomoči. Telesni znaki, ki jih daje bipolarna motnja, pa so na primer bolečine, utrujenost, mravljinci.

Najpogostejša čustva pri bipolarni motnji

Bipolarna motnja se torej zaznava tako v mislih, na telesu, vedenju ter v čustvih. Najbolj izrazita čustva v tem stanju so:

  • potrtost,
  • žalost,
  • nemoč,
  • napetost,
  • tesnoba.

Kar pa se vedenja tiče, pa bipolarna motnja najpogosteje vključuje jok, umikanje v samoto, nespečnost, opuščanje aktivnosti, slabo skrb zase, poležavanje.

Neozdravljiva bolezen

Eno od pogostih vprašanj je, ali je bipolarna motnja ozdravljiva bolezen. Na žalost tovrstno stanje ni ozdravljivo. Človek namreč lahko ponovno epizodo razvije tudi po več letih stabilnega razpoloženja. Najpomembneje je, da bolezen lahko s pomočjo primernega zdravljenja vsaj približno dovolj učinkovito obvladujemo. Psihoanaliza obravnava nekatere dejavnike, ki prispevajo k bipolarnim motnji in obravnava osebo kot osebo, ne kot osebo z bipolarno motnjo.

5 znakov, da je nekdo odraščal z bipolarno motnjo

Ključno je, da se ukrepa ob prvih simptomih in znakih nove epizode. Na takšen način se stanje lahko prepreči.

Primerjava bipolarne motnje s sladkorno

Strokovnjaki bipolarno motnjo precej pogosto povezujejo s sladkorno boleznijo. Človek s sladkorno se drži torej določene diete, dobro skrbi za redno gibanje, obenem pa jemlje primerna zdravila. Vse omenjeno torej počne z namenom, da bi lahko ohranil v krvi stabilno raven glukoze.

Tako kot je pri sladkorni nevarno in neprijetno, če je premalo ali preveč glukoze, je tudi pri bipolarni motnji potrebno najti pravo mero nihanja razpoloženja.

Objave iz iste kategorije: