Strežnik je osrednji del omrežja; gre za računalniški sistem, ki je nujen za razširjanje informacij po spletu. Naloga strežnika je shranjevanje in obdelava podatkov oz. spletnih strani ter omogočanje dostopa do spletnih strani vsem uporabnikom spleta. VPS strežnik oziroma virtualni privatni strežnik pa je zaseben del strežnika, ki uporabniku omogoča več zasebnosti ter svobode pri uresničevanju osebnih zahtev.
VPS strežnik oz. VPS server uporabljajo večja podjetja oziroma lastniki spletnih trgovin. Zanj se odločajo tudi razvijalci aplikacij in posamezniki, ki imajo več spletnih strani. Zakup dela strežnika je sicer dražji od najema deljenega strežnika, vendar še vedno ugodnejša izbira kot nakup lastnega strežnika.
Razlogi za izbiro VPS strežnika
Prednost VPS strežnika je zagotovo večja zasebnost in svoboda pri sami uporabi. Večja podjetja, ki imajo v lasti več spletnih strani oziroma so njihove spletne strani kompleksnejše, potrebujejo večji pomnilnik. Lastniki spletnih trgovin ob večjem obisku njihove spletne strani zagotovo ne želijo, da le-ta preneha delovati: za nemoteno spletno nakupovanje je torej pogoj prav funkcionalnost spletne strani.
Prav tako večji trgovci in podjetja, ki ponujajo svoje storitve na spletu, ne želijo, da bi do podatkov, s katerimi razpolagajo, prišli drugi uporabniki spleta. Uporaba VPS strežnika je primerna tudi za hitro naraščajoča podjetja ter razvijalce spletnih aplikacij – torej za vse, ki potrebujejo več pomnilnika in samo skrbniku dostopne razpoložljive procesorje.
Uporabnost VPS strežnika
Najem VPS strežnika oz. VPS serverja je ugodnejša od nakupa lastnega strežnika, prav tako ne potrebujemo toliko znanja s področja informacijske tehnologije. VPS server je v lasti ponudnika, pri katerem smo zakupili del strežnika: poravnati moramo torej zgolj najem, za nemoteno delovanje pa mora poskrbeti lastnik oziroma skrbnik serverja.
Še vedno pa obstaja nevarnost, da se strežniku, na katerem smo zakupili virtualen prostor, kaj zgodi. V tem primeru bo to vplivalo tudi na delovanje naših spletnih strani oziroma aplikacij. Pri najemu smo ne glede na vse še vedno odvisni od nekoga drugega. Pred zakupom spletnega prostora je torej smiselno preveriti trg in kvaliteto ponudnikov ter se odločiti za tistega, ki se nam zdi najbolj verodostojen ter ima na voljo tudi pomoč uporabnikom.
Najem prostora na VPS serverju je smiselna za vse tiste, ki potrebujejo več prostora ter zasebnosti pri upravljanju virtualnega prostora. Pred samo odločitvijo, katerega ponudnika izbrati, pa je potrebno dobro premisliti o lastnih zahtevah in pričakovanjih.